Ścieżka zgodności · CIR 2024/2690

Kontrola dostępu — jak spełnić załącznik pkt 11 CIR 2024/2690 krok po kroku

Odpowiednie podmioty ustanawiają i utrzymują politykę kontroli dostępu (logiczną i fizyczną), zarządzają prawami dostępu i ich przeglądami, prowadzą politykę kont uprzywilejowanych i kont administracji systemu, ograniczają korzystanie z systemów administracji, zarządzają cyklem życia tożsamości oraz wdrażają bezpieczne uwierzytelnianie, w tym — w stosownych przypadkach, zgodnie z klasyfikacją aktywów — uwierzytelnianie wieloskładnikowe lub ciągłe. Poniżej ta norma rozłożona na warstwy: wymagania → kontrole standardów → rozwiązania, a przy każdym wymaganiu rezultat NIST CSF 2.0, któremu ono służy. Zacznijcie od pytania, czy ten obowiązek Was wiąże — odpowiedź jest pierwszą sekcją pod spodem.

wiąże wprost: dostawców cyfrowych z art. 8b ust. 1 UKSC załącznik pkt 11 CIR 2024/2690 doprecyzowuje art. 21 ust. 2 lit. i–j NIS2 CIS Critical Security Controls v8.1 · ENISA Technical Implementation Guidance · ISO/IEC 27001:2022 rezultaty: NIST CSF 2.0
46 wymagań wiążących wyprowadzonych z załącznik pkt 11 CIR 2024/2690.
167 mapowań na 92 kontrole katalogów: CIS Critical Security Controls v8.1, ENISA Technical Implementation Guidance i ISO/IEC 27001:2022 — każde z pisemnym uzasadnieniem.
46 z 46 wymagań ma rozwiązanie referencyjne, które realizuje ich kontrole.
10 rozwiązań referencyjnych na końcu ścieżki: narzędzia open source i szablony dokumentów Inteca, każde przypisane do kontroli, które realizuje.
Krok zero

Kogo wiąże ten obowiązek?

Zanim przeczytacie choć jedno wymaganie — sprawdźcie, czy ta ścieżka jest Wasza. Odpowiedź nie jest pisana ręcznie: wynika z zakresu obowiązku zapisanego w modelu prawnym.

wiąże wprost

Dostawcy cyfrowi z art. 8b ust. 1 UKSC

Dostawcy usług DNS, rejestry nazw domen najwyższego poziomu (TLD), dostawcy usług chmurowych, dostawcy usługi centrum przetwarzania danych, dostawcy sieci dostarczania treści, dostawcy usług zarządzanych, dostawcy usług zarządzanych w zakresie cyberbezpieczeństwa, dostawcy internetowych platform handlowych, dostawcy wyszukiwarek internetowych oraz dostawcy platform usług sieci społecznościowych. Dla Was rozporządzenie CIR 2024/2690 jest obowiązkiem — ta ścieżka to Wasza lista zadań.

nie wiąże — wzorzec

Pozostałe podmioty kluczowe i ważne

CIR Was nie obowiązuje — art. 8b ust. 2 UKSC odsyła do przyszłych aktów wykonawczych Komisji Europejskiej dla Waszego rodzaju podmiotu. Wasz wiążący obowiązek to art. 8b ust. 2 UKSC — tę ścieżkę czytajcie jako sprawdzony wzorzec, nie jako listę wymagań audytora.

nie wiecie?

Sprawdźcie swój rodzaj podmiotu

Klasa podmiotu to nie wszystko — decyduje rodzaj podmiotu, sektor i wielkość. Kwalifikator KSC wskaże Wasz rodzaj, a wynik powie wprost, czy ten obowiązek jest w Waszym katalogu.

Ten blok wygląda tak samo na każdej ścieżce: obowiązek z UKSC pokaże tu klasy podmiotów (kluczowy / ważny / publiczny), obowiązek z CIR — dostawców cyfrowych. Dyrektywa NIS2 nie ma własnych ścieżek — pokazujemy ją niżej, jako źródło obowiązku.

Skąd ten obowiązek

Zdanie dyrektywy i akty, które je wypełniają

Dyrektywa NIS2 wiąże państwa, nie Was — dlatego nie ma osobnej ścieżki. Konkrety dopisały akty, które ją wykonują — ten, na którym jesteście, i jego krajowe odbicie.

źródło · dyrektywa

Art. 21 ust. 2 lit. i–j NIS2

lit. i „Środki zarządzania ryzykiem obejmują bezpieczeństwo zasobów ludzkich, politykę kontroli dostępu i zarządzanie aktywami."

lit. j „Stosowanie MFA/uwierzytelniania ciągłego oraz zabezpieczonej komunikacji bieżącej i awaryjnej, w stosownych przypadkach"

Tyle mówi dyrektywa. Co konkretnie zrobić — mówią akty obok. Treść cytowana z modelu, nie przepisywana.

ta ścieżka · CIR 2024/2690

Załącznik pkt 11 CIR 2024/2690

„11.1.1. Do celów art. 21 ust. 2 lit. i) dyrektywy (UE) 2022/2555 odpowiednie podmioty ustanawiają, dokumentują i wdrażają logiczną i fizyczną politykę kontroli dostępu w odniesieniu do dostępu do swoich sieci i systemów informatycznych w oparciu o wymogi biznesowe, a także wymogi w zakresie bezpieczeństwa sieci i…"

Komisja Europejska rozpisała lit. i, lit. j na 46 wymagań wiążących — ale tylko dla dostawców cyfrowych z art. 8b ust. 1 UKSC. To jest ścieżka, na której jesteście. Treść cytowana z modelu, nie pisana.

drugie wcielenie · UKSC

Te same przepisy w ustawie o KSC

Polska przeniosła te same przepisy do ustawy — tam wiążą one podmioty w klasach z zakresu każdego z tych obowiązków, także dostawców cyfrowych.

Przebieg ścieżki

Od rozporządzenia do narzędzia i szablonu

Diagram pokazuje jedną nitkę ścieżki — wymaganie 46 z 46 wiążących — w komplecie warstw. Tabela niżej rozwija pozostałe wymagania.

Przepis Obowiązek Wymaganie Kontrola standardu Rozwiązanie CIR 2024/2690 załącznik pkt 11 doprecyzowuje art. 21 ust. 2 lit. i–j NIS2 Kontrola dostępu wiąże wprost: dostawców cyfrowych z art. 8b ust. 1 UKSC 46 wymagań wiążących 10 rozwiązań referencyjnych OB_CIR_ZAL_11 Wymaganie 46 z 46 „Użytkownicy są uwierzytelniani za pomocą wielu czynników uwierzytelniania lub mechanizmów ciągłego uwierzytelniania w celu uzyskania dostępu do sieci…" wymaganie 46 z 46 · wiążące WYM_MFA_01 CIS Critical Security Controls v8.1 6.3 — MFA dla aplikacji wystawionych na zewnątrz jakość: jeden ze sposobów realizacji CIS Critical Security Controls v8.1 6.4 — MFA dla zdalnego dostępu do sieci jakość: jeden ze sposobów realizacji CIS Critical Security Controls v8.1 6.5 — MFA dla dostępu administracyjnego jakość: jeden ze sposobów realizacji ENISA Technical Implementation Guidance 11.7.1-01 — Dobór metod MFA i uwierzytelniania ciągłego jakość: realizuje wprost ENISA Technical Implementation Guidance 11.7.1-02 — Rozważenie uwierzytelniania ciągłego jakość: krok poprzedzający realizację ENISA Technical Implementation Guidance 11.7.2-01 — Systemy objęte MFA według klasyfikacji aktywów jakość: realizuje wprost ENISA Technical Implementation Guidance 11.7.2-02 — MFA odporne na phishing jakość: jeden ze sposobów realizacji ENISA Technical Implementation Guidance 11.7.2-04 — Rozważenie MFA w scenariuszach podwyższonego ryzyka jakość: krok poprzedzający realizację ENISA Technical Implementation Guidance 11.7.2-05 — MFA wymuszone na systemach dostępnych z internetu jakość: jeden ze sposobów realizacji ENISA Technical Implementation Guidance 11.7.2-06 — Zasady określające, kiedy i jak wymagane jest MFA jakość: realizuje wprost ISO/IEC 27001:2022 A.8.5 — Silne uwierzytelnianie użytkowników i zarządzanie hasłami jakość: realizuje wprost Keycloak narzędzie OpenBao narzędzie Smallstep step-ca narzędzie nakłada uszczegóławia mapuje na realizuje służy rezultatowi REZULTAT · NIST CSF 2.0 PR.AA-03 Użytkownicy, usługi i sprzęt uwierzytelniani cel do osiągnięcia — nie kontrola
przepis obowiązek wymaganie rezultat NIST CSF kontrola standardu rozwiązanie
Diagram wygenerowany z żywego modelu IRNIS przy publikacji tej strony.
Warstwa wymagań i kontroli

Wymagania tego obowiązku i ich odpowiedniki w standardach

Każdy wiersz to jedno atomowe wymaganie — dokładnie w brzmieniu z modelu, o które zapyta audytor — z kontrolami, na które mapuje je model, i rozwiązaniami referencyjnymi, które te kontrole realizują. Wiersze pogrupowane po charakterze wymagania.

Wymaganie (brzmienie z modelu) Charakter Kontrole standardów Rezultat NIST CSF 2.0
Organizacja i politykiwymagania wiążące — organizacyjne
Podmiot ustanawia, dokumentuje i wdraża logiczną i fizyczną politykę kontroli dostępu w odniesieniu do dostępu do swoich sieci i systemów informatycznych w oparciu o wymogi biznesowe, a także wymogi w zakresie bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych. organizacyjne ENISA TIG · 11.1.1-01 ENISA TIG · 11.1.2-04 ENISA TIG · 13.3.1-02 ISO 27001 · A.5.15
→ Keycloak
PR.AA-05 PR.AA-06
Polityka kontroli dostępu dotyczy dostępu osób, w tym pracowników, odwiedzających i podmiotów zewnętrznych, takich jak dostawcy i usługodawcy. organizacyjne ENISA TIG · 11.1.2-01 ISO 27001 · A.5.15
→ Keycloak
PR.AA-05 PR.AA-06
Polityka kontroli dostępu dotyczy dostępu sieci i systemów informatycznych. organizacyjne ENISA TIG · 11.1.2-01 ISO 27001 · A.5.15
→ Keycloak
PR.AA-05
Podmiot przydziela i odwołuje prawa dostępu w oparciu o zasadę ograniczonego dostępu, zasadę przydzielania jak najmniejszych uprawnień i zasadę podziału obowiązków. organizacyjne CIS Controls · 3.3 CIS Controls · 6.8 ENISA TIG · 11.2.2-01 ENISA TIG · 11.2.2-02 ENISA TIG · 11.2.2-03 ISO 27001 · A.5.18 ISO 27001 · A.5.3
→ CISO Assistant · Keycloak · Probo
PR.AA-05
Podmiot prowadzi politykę zarządzania kontami uprzywilejowanymi i kontami administracji systemu w ramach polityki kontroli dostępu. organizacyjne CIS Controls · 5.4 ENISA TIG · 11.3.1-02 ENISA TIG · 11.3.1-03 ISO 27001 · A.5.15 ISO 27001 · A.8.2
→ Keycloak
PR.AA-01 PR.AA-05
Podmiot zarządza pełnym cyklem życia tożsamości sieci i systemów informatycznych oraz ich użytkowników. organizacyjne CIS Controls · 5.1 CIS Controls · 5.6 ENISA TIG · 11.5.1-01 ISO 27001 · A.5.16
→ Keycloak
PR.AA-01
Podmiot zapewnia nadzór nad tożsamością w sieciach i systemach informatycznych. organizacyjne CIS Controls · 12.5 CIS Controls · 5.6 CIS Controls · 6.7 ENISA TIG · 11.5.2-01 ISO 27001 · A.5.16
→ Keycloak
PR.AA-01
Procesy i procedurywymagania wiążące — proceduralne
Podmiot dokonuje przeglądu i, w stosownych przypadkach, aktualizacji polityki kontroli dostępu w zaplanowanych odstępach czasu oraz w przypadku wystąpienia poważnych incydentów lub istotnych zmian w działalności lub poziomie ryzyka. proceduralne ENISA TIG · 11.1.3-01 ISO 27001 · A.5.1
→ CISO Assistant · Probo · Szablon: Polityka nadrzędna bezpieczeństwa informacji
GV.PO-02
Podmiot zapewnia, zmienia, usuwa i dokumentuje prawa dostępu do sieci i systemów informatycznych zgodnie z polityką kontroli dostępu. proceduralne CIS Controls · 6.1 CIS Controls · 6.7 ENISA TIG · 11.2.2-03 ENISA TIG · 11.2.2-04 ENISA TIG · 13.3.2-05 ISO 27001 · A.5.18
→ Keycloak
PR.AA-05
Prawa dostępu są odpowiednio zmieniane po zakończeniu lub zmianie zatrudnienia. proceduralne CIS Controls · 6.1 CIS Controls · 6.2 ENISA TIG · 11.2.2-04 ISO 27001 · A.5.18
→ Keycloak
GV.RR-04 PR.AA-05
Dostęp do sieci i systemów informatycznych jest autoryzowany przez odpowiednie osoby. proceduralne ENISA TIG · 11.2.2-03 ENISA TIG · 13.3.2-06 ISO 27001 · A.5.18
→ Keycloak
PR.AA-05
Prawa dostępu odpowiednio uwzględniają dostęp osób trzecich, takich jak odwiedzający, dostawcy i usługodawcy, w szczególności poprzez ograniczenie zakresu i czasu trwania praw dostępu. proceduralne ENISA TIG · 11.2.2-05 ENISA TIG · 11.2.2-06 ISO 27001 · A.5.18 ISO 27001 · A.5.19
→ CISO Assistant · Keycloak · Probo · Szablon: Polityka bezpieczeństwa łańcucha dostaw
PR.AA-05 PR.AA-06
Podmiot prowadzi rejestr przyznanych praw dostępu. proceduralne CIS Controls · 5.1 CIS Controls · 6.8 ENISA TIG · 11.2.2-07 ENISA TIG · 13.3.2-07 ISO 27001 · A.5.18
→ Keycloak
PR.AA-05
Podmiot dokonuje przeglądu praw dostępu w zaplanowanych odstępach czasu i modyfikuje je w oparciu o zmiany organizacyjne. proceduralne CIS Controls · 6.8 ENISA TIG · 11.2.3-01 ENISA TIG · 11.2.3-03 ENISA TIG · 13.3.2-05 ISO 27001 · A.5.18
→ Keycloak
PR.AA-05
Podmiot dokumentuje wyniki przeglądu praw dostępu, w tym niezbędne zmiany praw dostępu. proceduralne ENISA TIG · 11.2.2-07 ISO 27001 · A.5.18
→ Keycloak
PR.AA-05
Podmiot dokonuje przeglądu praw dostępu do kont uprzywilejowanych i kont administracji systemu w zaplanowanych odstępach czasu i modyfikuje je w oparciu o zmiany organizacyjne. proceduralne ENISA TIG · 11.3.3-01 ISO 27001 · A.5.18 ISO 27001 · A.8.2
→ Keycloak
PR.AA-05
Podmiot dokumentuje wyniki przeglądu praw dostępu do kont uprzywilejowanych i kont administracji systemu, w tym niezbędne zmiany praw dostępu. proceduralne ISO 27001 · A.8.2
→ Keycloak
PR.AA-05
Tożsamości przypisane do wielu osób, w tym tożsamości współdzielone, są dopuszczane tylko wtedy, gdy jest to konieczne ze względów biznesowych lub operacyjnych, i podlegają wyraźnemu procesowi zatwierdzania i dokumentacji. proceduralne ENISA TIG · 11.5.3-01 ISO 27001 · A.5.16
→ Keycloak
ID.RA-07 PR.AA-01
Podmiot uwzględnia tożsamości przypisane do wielu osób w ramach zarządzania ryzykiem w cyberbezpieczeństwie. proceduralne ENISA TIG · 11.5.3-01 ISO 27001 · 8.2
→ CISO Assistant · Probo · Szablon: Metodyka zarządzania ryzykiem
ID.RA-07
Podmiot regularnie dokonuje przeglądu tożsamości w sieciach i systemach informatycznych oraz ich użytkowników. proceduralne CIS Controls · 5.1 CIS Controls · 5.5 ENISA TIG · 11.5.4-01 ISO 27001 · A.5.16
→ Keycloak
PR.AA-01
Podmiot kontroluje przydzielanie użytkownikom tajnych informacji uwierzytelniających i zarządzanie nimi za pomocą procesu zapewniającego poufność informacji, w tym doradza pracownikom w zakresie właściwego postępowania z informacjami uwierzytelniającymi. proceduralne ENISA TIG · 11.6.2-02 ISO 27001 · A.5.17
→ Keycloak · OpenBao · Smallstep step-ca
PR.AA-01 PR.AA-02 PR.AT-01
Podmiot dokonuje przeglądu procedur i technologii uwierzytelniania w zaplanowanych odstępach czasu. proceduralne ENISA TIG · 11.6.4-01 ISO 27001 · A.5.1 ISO 27001 · 9.1
→ CISO Assistant · Probo · Szablon: Metodyka zarządzania ryzykiem · Szablon: Polityka nadrzędna bezpieczeństwa informacji
ID.IM-03 PR.AA-03
Technikawymagania wiążące — techniczne
Polityka kontroli dostępu zapewnia, aby dostęp był przyznawany wyłącznie użytkownikom, którzy zostali odpowiednio uwierzytelnieni. techniczne ENISA TIG · 11.6.2-01 ISO 27001 · A.8.5
→ Keycloak · OpenBao · Smallstep step-ca
PR.AA-03
Podmiot stosuje logowanie do zarządzania prawami dostępu. techniczne ENISA TIG · 11.2.2-09 ISO 27001 · A.5.18 ISO 27001 · A.8.15
→ Keycloak · Wazuh
PR.PS-04
Polityka zarządzania kontami uprzywilejowanymi i kontami administracji systemu ustanawia silną identyfikację, uwierzytelnianie, takie jak uwierzytelnianie wieloskładnikowe, oraz procedury autoryzacji kont uprzywilejowanych i kont administracji systemu. techniczne CIS Controls · 6.5 ENISA TIG · 11.3.2-01 ENISA TIG · 11.4.2-03 ISO 27001 · A.8.2 ISO 27001 · A.8.5
→ Keycloak · OpenBao · Smallstep step-ca
PR.AA-03
Polityka zarządzania kontami uprzywilejowanymi i kontami administracji systemu ustanawia specjalne konta wykorzystywane wyłącznie do działań administracyjnych systemu, takich jak instalacja, konfiguracja, zarządzanie lub konserwacja. techniczne CIS Controls · 5.4 ENISA TIG · 11.3.2-08 ISO 27001 · A.8.2
→ Keycloak
PR.AA-01 PR.AA-05
Przywileje związane z administrowaniem systemem są w jak największym stopniu zindywidualizowane i ograniczone. techniczne ENISA TIG · 11.3.1-01 ENISA TIG · 11.3.2-02 ENISA TIG · 11.3.2-03 ENISA TIG · 11.3.2-04 ENISA TIG · 11.3.2-07 ISO 27001 · A.8.2
→ Keycloak
PR.AA-05
Konta administracji systemu są wykorzystywane wyłącznie do łączenia się z systemami administracji systemu. techniczne CIS Controls · 5.4 ENISA TIG · 11.3.2-08 ISO 27001 · A.8.2
→ Keycloak
PR.AA-05
Podmiot ogranicza i kontroluje korzystanie z systemów administracji systemu zgodnie z polityką kontroli dostępu. techniczne ENISA TIG · 11.4.1-01 ISO 27001 · A.8.18 ISO 27001 · A.8.2
→ Keycloak
PR.AA-05 PR.IR-01
Systemy administracji systemu są wykorzystywane wyłącznie do celów administracji systemem, a nie do jakichkolwiek innych operacji. techniczne CIS Controls · 12.8 ENISA TIG · 11.4.2-01 ISO 27001 · A.8.18 ISO 27001 · A.8.2
→ Keycloak
PR.AA-05 PR.IR-01
Systemy administracji systemu są logicznie oddzielone od oprogramowania użytkowego, które nie jest wykorzystywane do celów administracji systemu. techniczne CIS Controls · 12.8 ENISA TIG · 11.4.2-02 ISO 27001 · A.8.18 ISO 27001 · A.8.22
→ Keycloak
PR.IR-01
Dostęp do systemów administracji systemu jest chroniony poprzez uwierzytelnianie i szyfrowanie. techniczne CIS Controls · 12.3 CIS Controls · 4.6 CIS Controls · 6.5 ENISA TIG · 11.4.2-04 ENISA TIG · 11.4.2-05 ISO 27001 · A.8.24 ISO 27001 · A.8.5
→ Keycloak · OpenBao · Proxmox Backup Server · Smallstep step-ca
PR.AA-03 PR.DS-02
Podmiot ustanawia niepowtarzalne tożsamości dla sieci i systemów informatycznych oraz ich użytkowników. techniczne ENISA TIG · 11.5.1-01 ISO 27001 · A.5.16
→ Keycloak
PR.AA-01
Tożsamość użytkownika jest połączona z jedną osobą. techniczne ENISA TIG · 11.2.2-10 ISO 27001 · A.5.16
→ Keycloak
PR.AA-01 PR.AA-02
Podmiot stosuje logowanie do zarządzania tożsamościami. techniczne ENISA TIG · 11.5.2-02 ISO 27001 · A.5.16 ISO 27001 · A.8.15
→ Keycloak · Wazuh
PR.PS-04
Podmiot niezwłocznie dezaktywuje tożsamości w sieciach i systemach informatycznych oraz tożsamości ich użytkowników. techniczne CIS Controls · 5.3 CIS Controls · 6.2 ENISA TIG · 11.5.4-02 ISO 27001 · A.5.16
→ Keycloak
PR.AA-01
Podmiot wdraża procedury i technologie bezpiecznego uwierzytelniania w oparciu o ograniczenia dostępu i politykę kontroli dostępu. techniczne CIS Controls · 12.5 ENISA TIG · 11.6.2-01 ISO 27001 · A.8.5
→ Keycloak · OpenBao · Smallstep step-ca
PR.AA-03
Siła uwierzytelnienia jest odpowiednia do klasyfikacji składnika aktywów, do którego ma być uzyskany dostęp. techniczne CIS Controls · 5.2 ENISA TIG · 11.6.3-01 ENISA TIG · 11.6.3-02 ISO 27001 · A.8.5
→ Keycloak · OpenBao · Smallstep step-ca
PR.AA-03
Zmiana danych uwierzytelniających jest wymagana na początku, w określonych z góry odstępach czasu oraz w przypadku podejrzenia, że dane uwierzytelniające zostały naruszone. techniczne ENISA TIG · 11.6.2-03 ISO 27001 · A.5.17
→ Keycloak · OpenBao · Smallstep step-ca
PR.AA-01
Po określonej z góry liczbie nieudanych prób logowania wymagane jest resetowanie danych uwierzytelniających i blokowanie użytkownika. techniczne CIS Controls · 4.10 ENISA TIG · 11.6.2-05 ISO 27001 · A.8.5
→ Keycloak · OpenBao · Smallstep step-ca
PR.AA-03
Nieaktywne sesje są kończone po wcześniej zdefiniowanym okresie bezczynności. techniczne CIS Controls · 4.3 ISO 27001 · A.8.5
→ Keycloak · OpenBao · Smallstep step-ca
PR.AA-03
Dostęp do kont o uprzywilejowanym dostępie lub kont administracyjnych wymaga osobnych danych uwierzytelniających. techniczne CIS Controls · 5.4 ENISA TIG · 11.3.2-08 ISO 27001 · A.8.2
→ Keycloak
PR.AA-01
Podmiot stosuje najnowocześniejsze metody uwierzytelniania zgodnie z powiązanym oszacowanym ryzykiem i klasyfikacją składnika aktywów, do którego ma być uzyskany dostęp. techniczne ENISA TIG · 11.6.3-01 ENISA TIG · 11.6.4-02 ISO 27001 · A.8.5
→ Keycloak · OpenBao · Smallstep step-ca
PR.AA-03
Podmiot stosuje unikalne informacje uwierzytelniające. techniczne CIS Controls · 5.2 ENISA TIG · 11.6.2-01 ENISA TIG · 11.6.3-03 ISO 27001 · A.5.17
→ Keycloak · OpenBao · Smallstep step-ca
PR.AA-01 PR.AA-02
Poziom uwierzytelnienia jest odpowiedni do klasyfikacji składnika aktywów, do którego ma być uzyskany dostęp. techniczne CIS Controls · 5.2 ENISA TIG · 11.6.3-02 ENISA TIG · 11.7.1-01 ISO 27001 · A.8.5
→ Keycloak · OpenBao · Smallstep step-ca
PR.AA-03
Użytkownicy są uwierzytelniani za pomocą wielu czynników uwierzytelniania lub mechanizmów ciągłego uwierzytelniania w celu uzyskania dostępu do sieci i systemów informatycznych podmiotu. techniczne CIS Controls · 6.3 CIS Controls · 6.4 CIS Controls · 6.5 ENISA TIG · 11.7.1-01 ENISA TIG · 11.7.1-02 ENISA TIG · 11.7.2-01 ENISA TIG · 11.7.2-02 ENISA TIG · 11.7.2-04 ENISA TIG · 11.7.2-05 ENISA TIG · 11.7.2-06 ISO 27001 · A.8.5
→ Keycloak · OpenBao · Smallstep step-ca
PR.AA-03
Komplet wymagań tego obowiązku — 46 wierszy, generowanych z modelu przy każdej publikacji. Każde mapowanie na kontrolę ma w modelu pisemne uzasadnienie i ocenę dopasowania — na stronie pokazujemy cel mapowania. Rezultat NIST CSF 2.0 to cel, któremu służy wymaganie — nie kontrola; nie wlicza się do mapowań ani nie prowadzi do rozwiązań. Wersja krajowa tych przepisów (wiąże każdy podmiot w swoim zakresie): Katalog środków bezpieczeństwa SZBI, Bezpieczna komunikacja w KSC, Środki bezpieczeństwa podmiotu publicznego (art. 8 ust. 3), Ponowna weryfikacja niekaralności, Weryfikacja niekaralności.
Kolumna „kontrole" mówi Wam, gdzie tę samą rzecz mierzy Wasz certyfikat ISO albo profil NIST — jeśli kontrolę już macie wdrożoną i udokumentowaną, ta część ścieżki jest do reużycia, nie do budowy od zera.

Dlaczego NIST CSF 2.0 stoi osobno

NIST CSF 2.0 opisuje rezultaty — „co ma być osiągnięte" — i sam odsyła po zabezpieczenia do katalogów takich jak ISO 27001 czy CIS. Dlatego na tej ścieżce rezultat CSF mówi, po co jest wymaganie, a kolumna kontroli — czym je spełnić.

Warstwa rozwiązań

Czym to zrealizować — rekomendacje referencyjne

Rozwiązanie trafia na ścieżkę tylko wtedy, gdy realizuje kontrolę, na którą mapuje wymaganie tego obowiązku. 10 rozwiązań obejmuje 46 z 46 wymagań. Wasze własne narzędzie realizujące te same kontrole domyka ścieżkę tak samo.

CISO Assistant

Narzędzie open source do prowadzenia SZBI: rejestr ryzyk, plan postępowania, dowody skuteczności środków — z gotowymi ramami ISO 27001 i NIST CSF, na które mapuje ta ścieżka.

open sourcenarzędzierealizuje 5 kontroli · obejmuje 5 z 46 wymagań

Keycloak

Serwer tożsamości open source — realizacja polityk kontroli dostępu i zarządzania tożsamością: role, uprawnienia, MFA, federacja.

open sourcenarzędzierealizuje 8 kontroli · obejmuje 43 z 46 wymagań

OpenBao

Open source zarządzanie sekretami i kluczami: przechowywanie haseł, certyfikatów i kluczy kryptograficznych z kontrolą dostępu i audytem.

open sourcenarzędzierealizuje 3 kontrole · obejmuje 13 z 46 wymagań

Probo

Narzędzie open source do oceny i monitorowania dostawców: rejestr dostawców, oceny ryzyka, śledzenie zobowiązań umownych — operacyjna strona łańcucha dostaw.

open sourcenarzędzierealizuje 5 kontroli · obejmuje 5 z 46 wymagań

Proxmox Backup Server

Open source serwer kopii zapasowych: deduplikacja, szyfrowanie, weryfikacja kopii i odtwarzanie — techniczny fundament planów ciągłości i odtworzenia.

open sourcenarzędzierealizuje 1 kontrolę · obejmuje 1 z 46 wymagań

Smallstep step-ca

Open source urząd certyfikacji (Smallstep step-ca): automatyczne wystawianie i odnawianie certyfikatów — PKI dla systemów i usług.

open sourcenarzędzierealizuje 3 kontrole · obejmuje 13 z 46 wymagań

Szablon: Metodyka zarządzania ryzykiem

Autorski szablon metodyki szacowania i postępowania z ryzykiem — kryteria, skale, rejestr i cykl przeglądów pod wymagania SZBI.

szablon Intecaszablon proceduryrealizuje 2 kontrole · obejmuje 2 z 46 wymagań

Szablon: Polityka bezpieczeństwa łańcucha dostaw

Autorski szablon polityki domykający wymagania organizacyjne łańcucha dostaw — rola w łańcuchu, kryteria wyboru dostawców, blok klauzul umownych do wpięcia w umowy.

rekomendowaneszablon Intecaszablon dokumentu / politykarealizuje 1 kontrolę · obejmuje 1 z 46 wymagań

Szablon: Polityka nadrzędna bezpieczeństwa informacji

Dokument, od którego zaczyna się SZBI: ramy systemu, polityki tematyczne, role i przeglądy — autorski szablon polityki nadrzędnej bezpieczeństwa informacji.

szablon Intecaszablon dokumentu / politykarealizuje 1 kontrolę · obejmuje 2 z 46 wymagań

Wazuh

Platforma open source SIEM z wykrywaniem włamań: zbieranie i korelacja logów, monitorowanie integralności plików, wykrywanie podatności — rdzeń monitorowania w trybie ciągłym.

open sourcenarzędzierealizuje 1 kontrolę · obejmuje 2 z 46 wymagań

Macie już własne narzędzie?

Ścieżka definiuje, co rozwiązanie musi realizować — nie narzuca produktu. Tabela wymagań wyżej to gotowa lista kontrolna do oceny narzędzia, które już posiadacie.

dowolna realizacja
Uczciwie o granicach

Czego ta ścieżka nie zrobi za Was

Nie zastąpi dowodów operacyjnych

Ścieżka daje strukturę i uzasadnienia — mapę tego, co wykazać. Zapisy, decyzje, logi i podpisane dokumenty musicie wytworzyć u siebie; o oczekiwaniach audytora więcej na stronie audyt KSC/NIS2.

Chcecie przejść tę ścieżkę z przewodnikiem?

Inteca poprowadzi wdrożenie warstwa po warstwie: od wymagań przepisu, przez kontrole standardów, po narzędzia i bazę dowodową pod audyt.