Obsługa incydentów — jak spełnić załącznik pkt 3 CIR 2024/2690 krok po kroku
Odpowiednie podmioty obsługują incydenty zgodnie z wymogami załącznika pkt 3: ustanawiają i utrzymują politykę obsługi incydentów, monitorują i rejestrują działania w sieciach i systemach informatycznych, umożliwiają zgłaszanie zdarzeń, oceniają i klasyfikują zdarzenia, reagują na incydenty oraz przeprowadzają przeglądy po ich wystąpieniu. Poniżej ta norma rozłożona na warstwy: wymagania → kontrole standardów → rozwiązania, a przy każdym wymaganiu rezultat NIST CSF 2.0, któremu ono służy. Zacznijcie od pytania, czy ten obowiązek Was wiąże — odpowiedź jest pierwszą sekcją pod spodem.
Kogo wiąże ten obowiązek?
Zanim przeczytacie choć jedno wymaganie — sprawdźcie, czy ta ścieżka jest Wasza. Odpowiedź nie jest pisana ręcznie: wynika z zakresu obowiązku zapisanego w modelu prawnym.
Dostawcy cyfrowi z art. 8b ust. 1 UKSC
Dostawcy usług DNS, rejestry nazw domen najwyższego poziomu (TLD), dostawcy usług chmurowych, dostawcy usługi centrum przetwarzania danych, dostawcy sieci dostarczania treści, dostawcy usług zarządzanych, dostawcy usług zarządzanych w zakresie cyberbezpieczeństwa, dostawcy internetowych platform handlowych, dostawcy wyszukiwarek internetowych oraz dostawcy platform usług sieci społecznościowych. Dla Was rozporządzenie CIR 2024/2690 jest obowiązkiem — ta ścieżka to Wasza lista zadań.
Pozostałe podmioty kluczowe i ważne
CIR Was nie obowiązuje — art. 8b ust. 2 UKSC odsyła do przyszłych aktów wykonawczych Komisji Europejskiej dla Waszego rodzaju podmiotu. Wasz wiążący obowiązek to art. 8b ust. 2 UKSC — tę ścieżkę czytajcie jako sprawdzony wzorzec, nie jako listę wymagań audytora.
Sprawdźcie swój rodzaj podmiotu
Klasa podmiotu to nie wszystko — decyduje rodzaj podmiotu, sektor i wielkość. Kwalifikator KSC wskaże Wasz rodzaj, a wynik powie wprost, czy ten obowiązek jest w Waszym katalogu.
Ten blok wygląda tak samo na każdej ścieżce: obowiązek z UKSC pokaże tu klasy podmiotów (kluczowy / ważny / publiczny), obowiązek z CIR — dostawców cyfrowych. Dyrektywa NIS2 nie ma własnych ścieżek — pokazujemy ją niżej, jako źródło obowiązku.
Zdanie dyrektywy i akty, które je wypełniają
Dyrektywa NIS2 wiąże państwa, nie Was — dlatego nie ma osobnej ścieżki. Konkrety dopisały akty, które ją wykonują — ten, na którym jesteście, i jego krajowe odbicie.
Art. 21 ust. 2 lit. b NIS2
„Środki zarządzania ryzykiem obejmują obsługę incydentu."
Tyle mówi dyrektywa. Co konkretnie zrobić — mówią akty obok. Treść cytowana z modelu, nie przepisywana.
Załącznik pkt 3 CIR 2024/2690
„3.1.1. Do celów art. 21 ust. 2 lit. b) dyrektywy (UE) 2022/2555 odpowiednie podmioty ustanawiają i wdrażają politykę obsługi incydentów określającą funkcje, obowiązki i procedury dotyczące wykrywania, analizowania, ograniczania incydentów lub reagowania na nie, usuwania ich skutków, dokumentowania i zgłaszania ich w…"
Komisja Europejska rozpisała lit. b na 59 wymagań wiążących — ale tylko dla dostawców cyfrowych z art. 8b ust. 1 UKSC. To jest ścieżka, na której jesteście. Treść cytowana z modelu, nie pisana.
Ta sama litera w ustawie o KSC
Polska przeniosła tę samą literę do ustawy — tam wiąże ona podmioty w klasach z zakresu każdego z tych obowiązków, także dostawców cyfrowych.
- Katalog środków bezpieczeństwa SZBI (art. 8 ust. 1 UKSC · kluczowy i ważny)
- Środki bezpieczeństwa podmiotu publicznego (art. 8 ust. 3) (art. 8 ust. 3 UKSC · tylko ważny (sektor publiczny))
Od rozporządzenia do narzędzia i szablonu
Diagram pokazuje jedną nitkę ścieżki — wymaganie 8 z 59 wiążących — w komplecie warstw. Tabela niżej rozwija pozostałe wymagania.
Wymagania tego obowiązku i ich odpowiedniki w standardach
Każdy wiersz to jedno atomowe wymaganie — dokładnie w brzmieniu z modelu, o które zapyta audytor — z kontrolami, na które mapuje je model, i rozwiązaniami referencyjnymi, które te kontrole realizują. Wiersze pogrupowane po charakterze wymagania.
| Wymaganie (brzmienie z modelu) | Charakter | Kontrole standardów | Rezultat NIST CSF 2.0 |
|---|---|---|---|
| Organizacja i politykiwymagania wiążące — organizacyjne | |||
| Podmiot ustanawia i wdraża politykę obsługi incydentów określającą funkcje, obowiązki i procedury dotyczące wykrywania, analizowania, ograniczania incydentów lub reagowania na nie, usuwania ich skutków, dokumentowania i zgłaszania ich w odpowiednim czasie. | organizacyjne | CIS Controls · 17.1 CIS Controls · 17.4 CIS Controls · 17.5 ENISA TIG · 3.1.1-01 ENISA TIG · 3.1.1-02 ISO 27001 · A.5.24 NIST SP 800-61 · GV.PO.R1 NIST SP 800-61 · GV.RR-02.R1 → DFIR-IRIS · Szablon: Plan reagowania na incydenty i komunikacji |
ID.IM-04 |
| Polityka obsługi incydentów jest spójna z planem ciągłości działania i przywrócenia normalnego działania po wystąpieniu sytuacji nadzwyczajnej. | organizacyjne | ENISA TIG · 3.1.2-01 ISO 27001 · A.5.24 NIST SP 800-61 · ID.IM-04.R1 → DFIR-IRIS · Szablon: Plan reagowania na incydenty i komunikacji |
ID.IM-04 |
| Polityka obsługi incydentów obejmuje przydzielanie kompetentnym pracownikom funkcji w zakresie wykrywania incydentów i odpowiedniego reagowania na nie. | organizacyjne | CIS Controls · 17.1 CIS Controls · 17.5 ENISA TIG · 3.1.2-05 ENISA TIG · 3.5.1-02 ISO 27001 · A.5.24 NIST SP 800-61 · GV.RR-02.R2 NIST SP 800-61 · GV.RR.R1 NIST SP 800-61 · RS.MA-01.C1 → DFIR-IRIS · Szablon: Plan reagowania na incydenty i komunikacji |
GV.RR-02 ID.IM-04 PR.AT-02 |
| Podmiot regularnie szkoli swoich pracowników w zakresie korzystania z mechanizmu zgłaszania zdarzeń. | organizacyjne | CIS Controls · 14.6 CIS Controls · 17.3 ENISA TIG · 3.3.2-05 ISO 27001 · A.6.3 → Szablon: Program budowania świadomości bezpieczeństwa |
PR.AT-01 |
| Przeglądy po wystąpieniu incydentu przyczyniają się do poprawy podejścia podmiotu do bezpieczeństwa sieci i informacji, środków postępowania z ryzykiem oraz procedur obsługi incydentów, ich wykrywania i reagowania na nie. | organizacyjne | CIS Controls · 17.8 ENISA TIG · 3.6.2-01 ENISA TIG · 3.6.2-02 ENISA TIG · 3.6.2-03 ISO 27001 · A.5.27 NIST SP 800-61 · GV.OV-01.R1 → Szablon: Przegląd poincydentalny (lessons learned) |
ID.IM-03 ID.IM-04 |
| Procesy i procedurywymagania wiążące — proceduralne | |||
| Polityka obsługi incydentów obejmuje system kategoryzacji incydentów, który jest spójny z oceną i klasyfikacją zdarzeń przeprowadzaną zgodnie z pkt 3.4.1 załącznika do rozporządzenia 2024/2690. | proceduralne | CIS Controls · 17.9 ENISA TIG · 3.1.2-02 ENISA TIG · 3.1.2-03 ISO 27001 · A.5.25 NIST SP 800-61 · RS.MA-03.R1 → DFIR-IRIS |
ID.IM-04 RS.MA-03 |
| Polityka obsługi incydentów obejmuje skuteczne plany komunikacji, w tym dotyczące eskalacji i sprawozdawczości. | proceduralne | CIS Controls · 17.4 CIS Controls · 17.6 ENISA TIG · 3.1.2-04 ISO 27001 · A.5.24 NIST SP 800-34 · 4.3.3 NIST SP 800-61 · RC.CO-03.R2 NIST SP 800-61 · RS.CO-02.R2 NIST SP 800-61 · RS.CO-03.R2 NIST SP 800-61 · RS.MA.R2 → DFIR-IRIS · Szablon: Plan reagowania na incydenty i komunikacji |
ID.IM-04 RS.CO-02 RS.CO-03 RS.MA-04 |
| Polityka obsługi incydentów obejmuje dokumenty wykorzystywane podczas wykrywania incydentów i reagowania na nie, takie jak podręczniki reagowania na incydenty, schematy eskalacji, listy kontaktów i szablony. | proceduralne | CIS Controls · 17.2 ENISA TIG · 3.1.2-04 ISO 27001 · A.5.24 NIST SP 800-61 · RS.CO-02.R2 → DFIR-IRIS · Szablon: Plan reagowania na incydenty i komunikacji |
ID.IM-04 RS.MA-04 |
| Funkcje, obowiązki i procedury określone w polityce obsługi incydentów są testowane i poddawane przeglądowi oraz, w stosownych przypadkach, aktualizowane w zaplanowanych odstępach czasu oraz po poważnych incydentach lub znaczących zmianach w działalności lub poziomie ryzyka. | proceduralne | CIS Controls · 17.4 CIS Controls · 17.7 ENISA TIG · 3.1.3-01 ENISA TIG · 3.1.3-02 ENISA TIG · 3.1.3-03 ISO 27001 · A.5.1 NIST SP 800-61 · ID.IM-01.R1 NIST SP 800-61 · ID.IM-04.R2 → CISO Assistant · Probo · Szablon: Polityka nadrzędna bezpieczeństwa informacji |
ID.IM-02 ID.IM-03 ID.IM-04 |
| Podmiot podejmuje odpowiednie działania w celu ograniczenia skutków zdarzeń mogących stanowić incydenty. | proceduralne | ISO 27001 · A.8.16 NIST SP 800-61 · RS.MI-01.C1 NIST SP 800-61 · RS.MI-01.R1 → StackRox · Wazuh |
RS.MI-01 |
| Podmiot prowadzi i dokumentuje rejestry oraz dokonuje ich przeglądu w oparciu o procedury monitorowania i rejestrowania. | proceduralne | CIS Controls · 8.1 CIS Controls · 8.2 ENISA TIG · 3.2.7-03 ISO 27001 · A.8.15 NIST SP 800-61 · DE.AE-02.R3 → Wazuh |
DE.AE-02 PR.PS-04 |
| Podmiot sporządza wykaz aktywów podlegających rejestracji na podstawie wyników oceny ryzyka. | proceduralne | ENISA TIG · 3.2.3-01 ISO 27001 · A.5.9 ISO 27001 · A.8.15 → CISO Assistant · GLPI · Probo · Wazuh |
ID.AM-01 ID.AM-02 ID.AM-05 PR.PS-04 |
| Rejestry są regularnie poddawane przeglądowi pod kątem wszelkich nietypowych lub niepożądanych tendencji. | proceduralne | CIS Controls · 8.11 ISO 27001 · A.8.15 NIST SP 800-61 · DE.AE-02.R1 NIST SP 800-61 · DE.AE-02.R3 NIST SP 800-61 · DE.CM-03.R1 → Wazuh |
DE.AE-02 DE.CM-03 |
| W przypadku alarmu w odpowiednim czasie inicjowana jest odpowiednia kwalifikowana reakcja. | proceduralne | ENISA TIG · 3.4.2-04 ISO 27001 · A.8.16 NIST SP 800-61 · DE.AE-06.R1 NIST SP 800-61 · DE.AE-06.R2 NIST SP 800-61 · DE.AE-06.R3 → StackRox · Wazuh |
RS.MA-01 RS.MA-02 |
| Podmiot sporządza i prowadzi wykaz wszystkich aktywów, które są rejestrowane. | proceduralne | ENISA TIG · 3.2.6-02 ISO 27001 · A.5.9 ISO 27001 · A.8.15 → CISO Assistant · GLPI · Probo · Wazuh |
ID.AM-01 ID.AM-02 PR.PS-04 |
| Procedury monitorowania i rejestrowania oraz wykaz aktywów, które są rejestrowane, są poddawane przeglądowi i, w stosownych przypadkach, aktualizowane w regularnych odstępach czasu oraz po poważnych incydentach. | proceduralne | CIS Controls · 8.1 ENISA TIG · 3.2.7-01 ISO 27001 · A.5.1 → CISO Assistant · Probo · Szablon: Polityka nadrzędna bezpieczeństwa informacji |
ID.IM-03 |
| Podmiot wprowadza prosty mechanizm umożliwiający jego pracownikom, dostawcom i klientom zgłaszanie podejrzanych zdarzeń. | proceduralne | CIS Controls · 17.3 ENISA TIG · 3.3.1-03 ENISA TIG · 3.3.2-01 ISO 27001 · A.6.8 NIST SP 800-61 · RS.MA-02.R2 → DFIR-IRIS · Szablon: Plan reagowania na incydenty i komunikacji |
DE.AE-06 |
| Podmiot informuje swoich dostawców i klientów o mechanizmie zgłaszania zdarzeń. | proceduralne | ENISA TIG · 3.3.2-04 ISO 27001 · A.6.8 NIST SP 800-61 · RS.MA-02.R2 → DFIR-IRIS · Szablon: Plan reagowania na incydenty i komunikacji |
GV.SC-02 GV.SC-08 |
| Podmiot ocenia podejrzane zdarzenia w celu ustalenia, czy stanowią one incydenty, a jeżeli tak — określa ich charakter i dotkliwość. | proceduralne | CIS Controls · 17.9 ENISA TIG · 3.3.1-01 ENISA TIG · 3.4.1-01 ENISA TIG · 3.4.1-02 ENISA TIG · 3.4.2-03 ISO 27001 · A.5.25 NIST SP 800-34 · 4.2.3 NIST SP 800-61 · DE.AE-04.R1 NIST SP 800-61 · DE.AE-07.R1 NIST SP 800-61 · DE.AE-08.R1 NIST SP 800-61 · RS.MA-02.R1 NIST SP 800-61 · RS.MA-03.R1 → DFIR-IRIS |
DE.AE-08 RS.AN-08 |
| Podmiot przeprowadza ocenę zdarzeń w oparciu o wcześniej określone kryteria oraz na podstawie selekcji umożliwiającej klasyfikację priorytetów w zakresie powstrzymywania i eliminowania incydentów. | proceduralne | CIS Controls · 17.9 ENISA TIG · 3.4.2-01 ENISA TIG · 3.4.2-02 ENISA TIG · 3.4.2-04 ISO 27001 · A.5.25 NIST SP 800-61 · DE.AE-08.R1 NIST SP 800-61 · ID.RA-05.R1 NIST SP 800-61 · RS.MA-03.R2 NIST SP 800-61 · RS.MA.R1 NIST SP 800-61 · RS.MA.R2 → DFIR-IRIS |
DE.AE-08 RS.MA-02 RS.MA-03 |
| Podmiot co kwartał ocenia występowanie powtarzających się incydentów w rozumieniu art. 4 rozporządzenia 2024/2690. | proceduralne | ENISA TIG · 3.4.2-05 ISO 27001 · A.5.27 → Szablon: Przegląd poincydentalny (lessons learned) |
RS.AN-03 RS.MA-03 |
| Podmiot dokonuje przeglądu odpowiednich rejestrów do celów oceny i klasyfikacji zdarzeń. | proceduralne | ENISA TIG · 3.4.2-06 ISO 27001 · A.8.15 NIST SP 800-61 · DE.AE-02.R3 → Wazuh |
DE.AE-02 |
| Podmiot ponownie ocenia i przeklasyfikowuje zdarzenia w przypadku pojawienia się nowych informacji lub po przeanalizowaniu wcześniej dostępnych informacji. | proceduralne | ISO 27001 · A.5.25 NIST SP 800-61 · RS.MA-04.R1 → DFIR-IRIS |
DE.AE-04 RS.AN-08 RS.MA-03 |
| Podmiot reaguje na incydenty zgodnie z udokumentowanymi procedurami i w odpowiednim czasie. | proceduralne | CIS Controls · 17.4 ENISA TIG · 3.5.1-01 ENISA TIG · 3.5.1-04 ENISA TIG · 3.5.2-01 ISO 27001 · A.5.26 NIST SP 800-61 · RS.MA-03.R3 NIST SP 800-61 · RS.MA-04.R1 → DFIR-IRIS · Szablon: Plan reagowania na incydenty i komunikacji |
RS.MA-01 |
| Procedury reagowania na incydenty obejmują powstrzymanie incydentu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się jego skutków. | proceduralne | ENISA TIG · 3.5.1-04 ISO 27001 · A.5.26 NIST SP 800-61 · RS.MI-01.C1 NIST SP 800-61 · RS.MI-01.C2 NIST SP 800-61 · RS.MI-01.R1 → DFIR-IRIS · Szablon: Plan reagowania na incydenty i komunikacji |
RS.MI-01 |
| Procedury reagowania na incydenty obejmują wyeliminowanie incydentu, aby zapobiec jego dalszemu występowaniu lub ponownemu wystąpieniu. | proceduralne | ENISA TIG · 3.5.1-04 ISO 27001 · A.5.26 NIST SP 800-61 · RC.RP-05.R1 NIST SP 800-61 · RS.MI-02.C1 NIST SP 800-61 · RS.MI-02.C2 NIST SP 800-61 · RS.MI-02.R1 NIST SP 800-61 · RS.MI-02.R2 → DFIR-IRIS · Szablon: Plan reagowania na incydenty i komunikacji |
RS.MI-02 |
| Procedury reagowania na incydenty obejmują przywrócenie normalnego działania po wystąpieniu incydentu. | proceduralne | ENISA TIG · 3.5.1-04 ISO 27001 · A.5.24 NIST SP 800-34 · 4.4 NIST SP 800-61 · RC.RP-01.R1 NIST SP 800-61 · RS.MA-05.R1 → DFIR-IRIS · Szablon: Plan reagowania na incydenty i komunikacji |
RC.RP-01 RC.RP-05 |
| Podmiot ustanawia plany i procedury komunikacji z zespołami reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego (CSIRT) lub, w stosownych przypadkach, z właściwymi organami, związane z powiadamianiem o incydentach. | proceduralne | CIS Controls · 17.2 ENISA TIG · 3.5.3-01 ENISA TIG · 3.5.3-02 ISO 27001 · A.5.24 NIST SP 800-61 · GV.OC-03.R1 NIST SP 800-61 · RC.CO-04.R1 NIST SP 800-61 · RS.CO-02.R2 NIST SP 800-61 · RS.CO-02.R5 NIST SP 800-61 · RS.CO.R1 → DFIR-IRIS · Szablon: Plan reagowania na incydenty i komunikacji |
ID.IM-04 RS.CO-02 |
| Podmiot ustanawia plany i procedury komunikacji między swoimi pracownikami oraz komunikacji z odpowiednimi zainteresowanymi stronami spoza podmiotu. | proceduralne | CIS Controls · 17.2 CIS Controls · 17.6 ENISA TIG · 3.5.3-01 ENISA TIG · 3.5.3-02 ISO 27001 · A.5.24 NIST SP 800-61 · RC.CO-03.R1 NIST SP 800-61 · RS.CO-02.R1 NIST SP 800-61 · RS.CO-03.R1 NIST SP 800-61 · RS.CO-03.R4 NIST SP 800-61 · RS.CO.R1 → DFIR-IRIS · Szablon: Plan reagowania na incydenty i komunikacji |
ID.IM-04 RS.CO-03 |
| Podmiot rejestruje działania w zakresie reagowania na incydenty zgodnie z procedurami monitorowania i rejestrowania. | proceduralne | ENISA TIG · 3.5.4-01 ISO 27001 · A.5.26 NIST SP 800-61 · RS.MA.R3 → DFIR-IRIS · Szablon: Plan reagowania na incydenty i komunikacji |
RC.RP-06 RS.AN-06 |
| Podmiot zapisuje dowody dotyczące incydentów. | proceduralne | ENISA TIG · 3.5.2-02 ENISA TIG · 3.5.2-03 ISO 27001 · A.5.28 NIST SP 800-61 · RS.AN-07.R1 brak rozwiązania referencyjnego w modelu |
RS.AN-07 |
| Podmiot testuje w zaplanowanych odstępach czasu swoje procedury reagowania na incydenty. | proceduralne | CIS Controls · 17.7 ENISA TIG · 3.5.5-01 ENISA TIG · 3.5.5-02 ENISA TIG · 3.5.5-03 NIST SP 800-61 · ID.IM-01.R1 brak rozwiązania referencyjnego w modelu |
ID.IM-02 |
| Podmiot przeprowadza przegląd po wystąpieniu incydentu po przywróceniu normalnego działania. | proceduralne | CIS Controls · 17.8 ENISA TIG · 3.6.1-03 ISO 27001 · A.5.27 NIST SP 800-61 · RC.RP-06.R1 → Szablon: Przegląd poincydentalny (lessons learned) |
ID.IM-03 RC.RP-06 RS.AN-03 |
| Przegląd po wystąpieniu incydentu określa, w miarę możliwości, pierwotną przyczynę incydentu. | proceduralne | ENISA TIG · 3.6.1-01 ISO 27001 · A.5.26 NIST SP 800-61 · RS.AN-03.R3 → DFIR-IRIS · Szablon: Plan reagowania na incydenty i komunikacji |
RS.AN-03 |
| Przegląd po wystąpieniu incydentu prowadzi do wyciągnięcia udokumentowanych wniosków w celu ograniczenia występowania i skutków przyszłych incydentów. | proceduralne | CIS Controls · 17.8 ENISA TIG · 3.6.1-02 ENISA TIG · 3.6.1-04 ISO 27001 · A.5.27 NIST SP 800-61 · RC.RP-06.R1 → Szablon: Przegląd poincydentalny (lessons learned) |
ID.IM-03 ID.IM-04 RC.RP-06 |
| Podmiot dokonuje przeglądu po wystąpieniu incydentu w zaplanowanych odstępach czasu. | proceduralne | ENISA TIG · 3.6.3-01 ISO 27001 · A.5.27 ISO 27001 · 9.1 → CISO Assistant · Probo · Szablon: Metodyka zarządzania ryzykiem · Szablon: Przegląd poincydentalny (lessons learned) |
ID.IM-01 ID.IM-03 |
| Technikawymagania wiążące — techniczne | |||
| Podmiot określa procedury i korzysta z narzędzi do monitorowania i rejestrowania działań w swoich sieciach i systemach informatycznych w celu wykrywania zdarzeń mogących stanowić incydenty. | techniczne | CIS Controls · 13.1 CIS Controls · 13.2 CIS Controls · 13.3 CIS Controls · 13.6 CIS Controls · 8.1 CIS Controls · 8.11 CIS Controls · 8.2 ENISA TIG · 3.2.1-01 ENISA TIG · 3.2.1-02 ENISA TIG · 3.2.1-03 ENISA TIG · 3.2.2-02 ENISA TIG · 3.2.4-02 ISO 27001 · A.8.15 ISO 27001 · A.8.16 NIST SP 800-61 · DE.AE.R2 NIST SP 800-61 · DE.CM-01.R1 NIST SP 800-61 · DE.CM-06.R1 NIST SP 800-61 · DE.CM-09.R1 NIST SP 800-61 · DE.CM-09.R4 NIST SP 800-61 · DE.CM.R1 → StackRox · Wazuh |
DE.CM-01 DE.CM-03 DE.CM-09 PR.PS-04 |
| Monitorowanie jest zautomatyzowane i odbywa się w sposób ciągły lub okresowy, w zależności od zdolności biznesowych podmiotu. | techniczne | ENISA TIG · 3.2.1-03 ISO 27001 · A.8.16 NIST SP 800-61 · DE.AE-02.R1 NIST SP 800-61 · DE.CM.R1 → StackRox · Wazuh |
DE.CM-01 DE.CM-09 PR.PS-04 |
| Działania w zakresie monitorowania realizowane są w sposób minimalizujący wyniki fałszywie dodatnie i fałszywie negatywne. | techniczne | CIS Controls · 13.11 ENISA TIG · 3.2.2-01 ISO 27001 · A.8.16 NIST SP 800-61 · DE.CM.R2 → StackRox · Wazuh |
DE.AE-02 DE.AE-03 |
| Rejestry zawierają informacje o odpowiednim wychodzącym i przychodzącym ruchu sieciowym. | techniczne | CIS Controls · 13.6 CIS Controls · 8.5 CIS Controls · 8.6 CIS Controls · 8.7 ENISA TIG · 3.2.3-01 ISO 27001 · A.8.15 NIST SP 800-61 · DE.CM-01.R1 → Wazuh |
DE.CM-01 PR.PS-04 |
| Rejestry zawierają informacje o tworzeniu, modyfikowaniu lub usuwaniu użytkowników sieci i systemów informatycznych oraz o przedłużeniu ich pozwoleń. | techniczne | CIS Controls · 8.12 CIS Controls · 8.2 ENISA TIG · 3.2.3-01 ISO 27001 · A.8.15 → Wazuh |
DE.CM-03 PR.PS-04 |
| Rejestry zawierają informacje o dostępie do systemów i aplikacji. | techniczne | CIS Controls · 3.14 CIS Controls · 8.12 CIS Controls · 8.2 CIS Controls · 8.5 ENISA TIG · 3.2.3-01 ISO 27001 · A.8.15 NIST SP 800-61 · DE.CM-03.R1 → Wazuh |
DE.CM-03 PR.PS-04 |
| Rejestry zawierają informacje o zdarzeniach związanych z uwierzytelnieniem. | techniczne | CIS Controls · 8.12 CIS Controls · 8.2 ENISA TIG · 3.2.3-01 ISO 27001 · A.8.15 NIST SP 800-61 · DE.CM-03.R1 NIST SP 800-61 · DE.CM-09.R2 → Wazuh |
DE.CM-03 DE.CM-09 PR.PS-04 |
| Rejestry zawierają informacje o wszelkim uprzywilejowanym dostępie do systemów i aplikacji oraz o czynnościach wykonywanych w ramach kont administracyjnych. | techniczne | CIS Controls · 8.2 CIS Controls · 8.8 ENISA TIG · 3.2.3-01 ISO 27001 · A.8.15 NIST SP 800-61 · DE.CM-06.R1 → Wazuh |
DE.CM-03 PR.PS-04 |
| Rejestry zawierają informacje o dostępie do krytycznych plików konfiguracji i plików kopii zapasowych lub o zmianach w tych plikach. | techniczne | ENISA TIG · 3.2.3-01 ISO 27001 · A.8.15 → Wazuh |
DE.CM-09 PR.PS-04 |
| Rejestry zawierają dzienniki zdarzeń i rejestry z narzędzi bezpieczeństwa, takich jak program antywirusowy, systemy wykrywania włamań lub zapory sieciowe. | techniczne | ENISA TIG · 3.2.3-01 ISO 27001 · A.8.15 ISO 27001 · A.8.16 → StackRox · Wazuh |
DE.AE-03 DE.CM-01 PR.PS-04 |
| Rejestry zawierają informacje o wykorzystaniu zasobów systemowych oraz o ich wydajności. | techniczne | ENISA TIG · 3.2.3-01 ISO 27001 · A.8.16 → StackRox · Wazuh |
PR.IR-04 PR.PS-04 |
| Rejestry zawierają informacje o fizycznym dostępie do obiektów. | techniczne | ENISA TIG · 3.2.3-01 ISO 27001 · A.8.15 NIST SP 800-61 · DE.CM-02.R1 → Wazuh |
DE.CM-02 PR.AA-06 PR.PS-04 |
| Rejestry zawierają informacje o dostępie do sprzętu i urządzeń sieciowych oraz o korzystaniu z nich. | techniczne | ENISA TIG · 3.2.3-01 ISO 27001 · A.8.15 ISO 27001 · A.8.16 → StackRox · Wazuh |
DE.CM-01 DE.CM-03 PR.AA-06 PR.PS-04 |
| Rejestry zawierają informacje o aktywacji, zatrzymaniu i wstrzymaniu różnych rejestrów. | techniczne | ENISA TIG · 3.2.3-01 ISO 27001 · A.8.15 → Wazuh |
PR.PS-04 |
| Rejestry zawierają informacje o zdarzeniach środowiskowych. | techniczne | ENISA TIG · 3.2.3-01 ISO 27001 · A.8.15 → Wazuh |
DE.CM-02 PR.PS-04 |
| Podmiot określa odpowiednie wartości progów alarmowych. | techniczne | CIS Controls · 13.11 ENISA TIG · 3.2.4-03 ISO 27001 · A.8.16 → StackRox · Wazuh |
DE.AE-06 |
| Alarm uruchamia się, w stosownych przypadkach, automatycznie. | techniczne | CIS Controls · 13.1 ISO 27001 · A.8.16 NIST SP 800-61 · DE.AE-06.R1 NIST SP 800-61 · RS.MA-01.R1 → StackRox · Wazuh |
DE.AE-06 |
| Podmiot prowadzi rejestry i tworzy ich kopie zapasowe przez z góry określony czas. | techniczne | CIS Controls · 8.10 CIS Controls · 8.3 ENISA TIG · 3.2.5-01 ENISA TIG · 3.2.5-02 ENISA TIG · 3.2.5-03 ISO 27001 · A.8.13 ISO 27001 · A.8.15 → Proxmox Backup Server · Wazuh |
PR.DS-11 PR.PS-04 |
| Rejestry i ich kopie zapasowe są chronione przed nieuprawnionym dostępem lub nieuprawnionymi zmianami. | techniczne | ENISA TIG · 3.2.5-05 ENISA TIG · 3.2.5-06 ISO 27001 · A.8.15 NIST SP 800-61 · RS.AN-06.R1 → Wazuh |
PR.DS-01 PR.DS-11 |
| Wszystkie systemy mają zsynchronizowane źródła czasu, co umożliwia korelację rejestrów między systemami w celu oceny zdarzeń. | techniczne | CIS Controls · 8.4 ENISA TIG · 3.2.6-01 ISO 27001 · A.8.17 brak rozwiązania referencyjnego w modelu |
DE.AE-03 PR.PS-04 |
| Podmiot zapewnia redundancję systemów monitorowania i rejestrowania. | techniczne | ENISA TIG · 3.2.6-03 ISO 27001 · A.8.14 → Szablon: Plan ciągłości działania z BIA |
PR.IR-03 |
| Dostępność systemów monitorowania i rejestrowania jest monitorowana niezależnie od monitorowanych przez nie systemów. | techniczne | ENISA TIG · 3.2.6-04 ISO 27001 · A.8.16 NIST SP 800-61 · DE.CM-09.R4 → StackRox · Wazuh |
DE.CM-09 |
| Podmiot wdraża proces korelacji i analizy rejestrów. | techniczne | CIS Controls · 13.1 CIS Controls · 8.9 ENISA TIG · 3.4.2-06 ISO 27001 · A.8.15 NIST SP 800-61 · DE.AE-02.R2 NIST SP 800-61 · DE.AE-03.R1 NIST SP 800-61 · DE.AE-03.R2 NIST SP 800-61 · DE.AE-03.R3 NIST SP 800-61 · DE.AE.R1 → Wazuh |
DE.AE-02 DE.AE-03 |
Kolumna „kontrole" mówi Wam, gdzie tę samą rzecz mierzy Wasz certyfikat ISO albo profil NIST — jeśli kontrolę już macie wdrożoną i udokumentowaną, ta część ścieżki jest do reużycia, nie do budowy od zera.
Dlaczego NIST CSF 2.0 stoi osobno
NIST CSF 2.0 opisuje rezultaty — „co ma być osiągnięte" — i sam odsyła po zabezpieczenia do katalogów takich jak ISO 27001 czy CIS. Dlatego na tej ścieżce rezultat CSF mówi, po co jest wymaganie, a kolumna kontroli — czym je spełnić.
Czym to zrealizować — rekomendacje referencyjne
Rozwiązanie trafia na ścieżkę tylko wtedy, gdy realizuje kontrolę, na którą mapuje wymaganie tego obowiązku. 13 rozwiązań obejmuje 56 z 59 wymagań; dla 3 model nie wskazuje rozwiązania — i strona mówi to wprost. Wasze własne narzędzie realizujące te same kontrole domyka ścieżkę tak samo.
CISO Assistant
Narzędzie open source do prowadzenia SZBI: rejestr ryzyk, plan postępowania, dowody skuteczności środków — z gotowymi ramami ISO 27001 i NIST CSF, na które mapuje ta ścieżka.
DFIR-IRIS
Platforma open source do obsługi incydentów: sprawy, oś czasu, artefakty i zadania zespołu reagowania — operacyjny zapis tego, o co zapyta CSIRT i audytor.
GLPI
Open source ITSM i ewidencja aktywów: inwentaryzacja systemów i usług, zgłoszenia, zmiany — baza faktów dla zarządzania aktywami i ciągłością.
Probo
Narzędzie open source do oceny i monitorowania dostawców: rejestr dostawców, oceny ryzyka, śledzenie zobowiązań umownych — operacyjna strona łańcucha dostaw.
Proxmox Backup Server
Open source serwer kopii zapasowych: deduplikacja, szyfrowanie, weryfikacja kopii i odtwarzanie — techniczny fundament planów ciągłości i odtworzenia.
StackRox
Open source bezpieczeństwo Kubernetes: wykrywanie włamań i anomalii w kontenerach, polityki wdrożeniowe, skanowanie obrazów.
Szablon: Metodyka zarządzania ryzykiem
Autorski szablon metodyki szacowania i postępowania z ryzykiem — kryteria, skale, rejestr i cykl przeglądów pod wymagania SZBI.
Szablon: Plan ciągłości działania z BIA
Autorski szablon planu ciągłości działania z analizą wpływu (BIA) — scenariusze, role, procedury odtworzenia, testy.
Szablon: Plan reagowania na incydenty i komunikacji
Autorski szablon planu reagowania na incydenty i komunikacji — klasyfikacja, eskalacja, terminy zgłoszeń, komunikaty do stron.
Szablon: Polityka nadrzędna bezpieczeństwa informacji
Dokument, od którego zaczyna się SZBI: ramy systemu, polityki tematyczne, role i przeglądy — autorski szablon polityki nadrzędnej bezpieczeństwa informacji.
Szablon: Program budowania świadomości bezpieczeństwa
Autorski szablon programu budowania świadomości bezpieczeństwa — plan szkoleń, grupy docelowe, mierniki skuteczności.
Szablon: Przegląd poincydentalny (lessons learned)
Autorski szablon przeglądu poincydentalnego (lessons learned) — przyczyny, skuteczność reakcji, działania korygujące.
Wazuh
Platforma open source SIEM z wykrywaniem włamań: zbieranie i korelacja logów, monitorowanie integralności plików, wykrywanie podatności — rdzeń monitorowania w trybie ciągłym.
3 wymagania bez rozwiązania referencyjnego
Ich kontrole (CIS Controls, ENISA TIG, ISO 27001 i NIST SP 800-61) nie mają w modelu narzędzia ani szablonu, który je realizuje:
- Wszystkie systemy mają zsynchronizowane źródła czasu, co umożliwia korelację rejestrów między systemami w celu oceny zdarzeń.
- Podmiot zapisuje dowody dotyczące incydentów.
- Podmiot testuje w zaplanowanych odstępach czasu swoje procedury reagowania na incydenty.
Czego ta ścieżka nie zrobi za Was
Nie zastąpi dowodów operacyjnych
Ścieżka daje strukturę i uzasadnienia — mapę tego, co wykazać. Zapisy, decyzje, logi i podpisane dokumenty musicie wytworzyć u siebie; o oczekiwaniach audytora więcej na stronie audyt KSC/NIS2.
Chcecie przejść tę ścieżkę z przewodnikiem?
Inteca poprowadzi wdrożenie warstwa po warstwie: od wymagań przepisu, przez kontrole standardów, po narzędzia i bazę dowodową pod audyt.